Semester och det betyder såklart bloggtorka för då är det ju fullt upp med att göra uteaktiviteter och förstås vila, läsa, sova o ha det riktigt gott.
Efter studenten så sprang Mats Å-loppet, en kvartsmara o det gjorde han RIKTIGT BRA trots begränsad träning, själv var jag med o hejade o blev avundsjuk. Det såg såååå himla skoj ut o det var så länge sedan jag sprang eftersom jag haft lite strul med knäna. I alla fall resulterade avundsjukan i att jag åkte o köpte nya löparskor och har faktiskt använt dem ett antal gånger i sommar, sakta men säkert börjar jag inse att det kanske faktiskt går att springa igen om jag varvar upp sakta o försiktigt och håller mig i alla fall inledningsvis på mycket mjukt underlag. Åhhh så skoj det är att komma ut o springa i skogen igen.

Dagen efter var det Goldendagen i Västmanlandssektionen av Goldenklubben. Jag ansvarade för en "prova-på" station där man kunde testa lite freestyletrick, rallylydnad o lydnad. Många duktig golden med nyfikna förare som kom förbi o testade lite av varje. Alltid lika kul att få inspirera nya att testa på våra aktiviteter.

Hade dessutom fixat 3 duktiga freestylevänner som skulle komma o ha uppvisningar men tyvärr kunde endast en av dem komma pga sjukdom så det blev att ringa Jonna o be henne o Matilda komma med min peruk o kläder så att även Eddie o jag något ringrostiga eftersom vi inte tränat HtM på ett bra tag ändå fick ha uppvisning. Det gick riktigt bra för oss trots utebliven träning o mycket kort uppvärmning, ibland är det nog väldigt bra med paus helt enkelt. Moa o Astra visade också upp sitt nummer, det har jag inte sett live förut o de var sååå duktiga, jätteskoj att se dem.
Sen var det dags för vår yngst, lilla Jonna att fylla år, 19 år, oj va tiden går snabbt. GRATTIS GUMMAN
Numera stora vuxna tjejen, hon firade dagen med att börja på sitt för sommaren andra (tredje) samtidiga!!! jobb, vilket är ett boende för funktionshindrade så lite av ett drömjobb för henne. Eftersom hon jobbade natt så firade vi henne på morgonen när hon slutade jobbet med en överraskningsfrukost på ett hotell i stan, det var mysigt och väldigt uppskattat 

Det var ett tag sedan hon dansade runt i den här St Patricks hatten, vår lilla sötnöt 

Semesterdags o visst blev det lite hetsigt att hinna sluta till midsommar...såklart... men ändå ett välkommet avbrott i en intensiv vår.
Jag passade också på att hälsa på lilla söta Franz som för några månader sedan flyttade hem till en av mina jobbarkompisar, såååå söt liten gosse o oavsett vad de tyckte så tyckte jag nog att han var en riktigt stillsam o timid grabb, i alla fall om man jämför med Allvin o Eddie
men riktigt charmig o söt som socker var han, se här

Första semesterveckan blev dock inte helt semester för mig eftersom jag då hade passat på att boka in två kurser som instruktör. Tisdag-onsdag hade jag en 2-dagarskurs "Mot tävling i Freestyle och Heelwork" på Canis i Stallarholmen. Ett härligt litet gäng med entusiaster som trotsade vädret o lärde sig massor om vad man ska tänka på när man ska tävla. De gjorde finfina program som avslutning på kursen o visade upp. Jätteskoj att se hur de från dag 1 o känslan av att herre gud va svårt det här är... till slutet av dag 2 då de var mer inne på... hur svårt kan de va 

På lördagen hade jag sedan en introduktionsdag i Freestyle och HtM på Örebro Hundsällskaps BK, många collies men också några andra raser som fick lära sig lite grunder i sporten. De var verkligen superduktiga allihop och jag är rätt säker på att det blev ökat intresse av sporten för flera av dem efter den dagen. Jag är väldigt nöjd med att jag ändrade lite i kursupplägget pga väderprognosen för vi hade riktigt skapligt väder på förmiddagen o sista timmarna då vi valde att ha teori inomhus så öste regnet ner. Här är en bild som en av tjejerna tog på Eddie o mig när vi skulle demonstrera hur hunden i HtM ska förhålla sig till förarens "byxsöm" 

Jag är verkligen jätteglad över att Eddie funkade så himla bra på båda kurserna som min assistent. Han finner sig mycket väl i att sitta i buren i tältet eller i bilen mest hela dagen o sen bara komma ut o på direkten visa upp något av allt det han kan, o ibland även det han ännu inte riktigt kan o då kan man visa hur det går till från början när det ska läras in. Härliga Eddie, vem hade trott när han var ung att han skulle gilla o fungera i de här situationerna? ja inte Mats o jag i alla fall, härligt när det kan utvecklas på det här sättet med en galet orolig o busig unghund. Mitt lilla
vad jag gillar att jobba med dig.
Efter alla dessa juni-aktiviteter avslutade vi månaden med att åka till Gotland, hundarnas (och även vår) favorit-ö just nu o dessutom till vår sedan förra sommaren favoritgård, Histilles. Paradiset på jorden.

Vi stannade mest hemma på gården, tog det lugnt, sov massor, läste böcker, myste, lekte o busade, gick promenader, badade i havet, åt god mat o hade det allmänt helt underbart.
Hundarna ville absolut inte åka iväg med bilen någonstans o det blev allt svårare att få med dem ens till affären. Eddie verkligen sprang o gömde sig när det var dags att ta bilen, fick koppla honom för att kunna få in honom i bilen. Det måste betyda ett mycket gott betyg för semestervalet.
Lite utflykter gjorde vi ändå och hann med o se o göra det vi ville men mest av allt så vilade vi hade det riktigt skönt. Några highlights för mig personligen när det gäller hundarna så var det när Allvin apporterade varmvilt en morgon, då en svala flög in i lagårdsfönstret o tyvärr dog direkt när vi var ute på gården, Allvin sprang fram o plockade upp den innan jag hann blinka och kom direkt tillbaka till mig o lämnade svalan snyggt o fint i handen. Faktum är att de få gånger vi tidigare provat med vilt på honom så har han tvekat att ta upp det först, nu fanns ingen tvekan alls. jag undrar om vi helt enkelt ska strunta i att träna detta, han har det naturligt o vi kanske bara förstör genom att försöka träna. Min lilla naturbegåvning 
En annan halleluja moment var när han letade godis runt det sneda trädet o jag ser hur han flyttar bakbenen upp o via trädet för att förflytta sig till andra sidan, helt utan att bry sig, han känner efter tass för tass o bara går som om det vore det naturligaste underlag i världen att klättra med bakbenen på ett träd som lutar.... whiiiii vilken lycka efter den bakbensträning vi gjort tidigare men som nu alltså hade flutit in i hans muskelminne så att han inte behövde tänka. Underbart
Här kommer lite bilder från vår underbara resa










riktigt härligt alltså 
Nu fortsätter vi med en underbar semester lite på hemmaplan dock med lite inslag av fix inför att Eve i slutet av augusti ska börja plugga i Karlstad. Hon har kommit in på universitetet där och ska läsa det 3-åriga Politices kandidat programmet, dvs statsvetenskap, nationalekonomi och rättskunskap. Så igår fick hon äntligen tag på en studentlägenhet i Kronoparken så nu är det planering inför kommande "flytta hemifrån" på riktigt, inte det samma som flytta till USA och vara au pair utan nåt annat och väldigt spännande. Jag hoppas o tror hon kommer trivas utmärkt både med sitt program, skolan, Kronoparken o staden. Vi pluggade ju o bodde där både Mats o jag, även om det var hemskt länge sedan och en helt annan utbildning så trivdes vi alldeles utmärkt och det tror jag Eve också kommer göra.
Vi tränar lite för en uppvisning i Eskilstuna centrum som Eddie o jag har med några hundvänner på fredag lunch nästa vecka o dessutom såklart en hel del jobb med kommande Freestyletävling som vi arrangerar i Kungsör i mitten av augusti. Inte alls svårt att få semestern att rulla vidare men vi fortsätter hålla ett relativt lågt tempo, det är sånt man ska ha semestern till 
Tjingeling o fortsatt härlig sommar till er alla 
2014-07-16 16:22