På årets DM valde vi att endast anmäla Allvin och dessutom bara till lördagen. Största anledningen till det var att han inte känns redo att apportera med störning av andra hundar och den miljö som en tävlingsplats innebär. Sedan var det också så att Eddie har en HtM tävling på söndagen men hade jag trott att Allvin hade klarat jakten så hade vi såklart prioriterat DM.
Jag tycker att Allvin börjar bli allt duktigare när vi tränar hemma, ja eller i ärlighetens namn är det mest husse som tränar apportering med honom just nu men det fungerar riktigt bra för dem o husse är ju outstanding när det gäller tålamodsprövande aktiviteter
o han har filmat massor som jag fått se när jag inte varit med. En vacker dag kan vi klippa ihop alla filmer till en långfilm om hur det var från start (om han inte råkat radera dem).
De har nu t o m börjat ta av långlinan och jag har varit med som störning, både jobbat med Eddie emellan samt agerat kastare. Men känns som vi måste skynda mycket långsamt en lång tid framöver och försvåra sakta men säkert och dessutom vara beredda att backa igen vid behov. Hellre att det blir bra långt senare än att vi sabbar något genom att skynda för snabbt nu.
Det är otroligt kul att se honom jobba, han har en enorm explosivitet, fart, energi, målmedvetenhet, arbetsvilja och envishet men också en finfin stadga, mycket fokus, koncentration o en markeringsförmåga på både syn, hörsel och lukt som överstiger mycket annat jag sett. Han har fint grepp o utmärkta avlämningar och även fotgåendet tar sig så sakteliga. Jag tror det kan bli VÄLDIGT BRA i framtiden om vi vågar och orkar ta det så sakta framåt som krävs.
Tillbaka till DM, lite pirrigt var det måste jag erkänna, både lydnad och utställning för Allvins del. Vi har inte fått till alls så mycket utställningsträning med andra hundar som jag hade önskat mig och det gäller att jag lyckas få hans fokus på mig och inte på omgivningen. Vi fick vänta i kön ett bra tag vilket inte var optimalt för oss och där i kön fick han även syn på något utanför ringen som stal hans uppmärksamhet, inte hundra säker på om det var valparna som lekte o busade eller en av hundarna som såg lite annorlunda o spännande ut. Det gjorde i alla fall att när vi väl skulle springa vårt första varv runt i ringen så var han precis på väg att dra mig ut ur ringen
till det där spännande på andra sidan. Lyckades parera honom o vi fick andas ut lite o ta ytterligare ett varv o nu fick jag hans fokus o det gick mycket bättre. Han stod helt OK o han var med på mina tecken o signaler. Han fick HP och vi var välkomna tillbaka i finalen.
Så var det dags för lydnad och där tävlade Allvin i Novisklassen o även här var jag lite nervös men hade bestämt mig när vi anmälde oss för att det SKULLE funka, framför allt eftersom endast ett av momenten är utan koppel o det är det sista och man gör det endast 1 ggn. Oftast brukar det funka bra att göra en sak utan koppel innan han kommer på att han är lös o drar sin kos 
Vi har tränat på momenten, inte massor och absolut inte med störning men jag vet ju att han kan dem och han var helt med på noterna från början till slut. Mest nöjd är jag med hans fokus o koncentration, den har vi jobbat hårt på och nu börjar vi kunna skörda det vi sått under lång tid.
Så här gick det moment för moment:
Tandvisning: 10 Varken hoppade upp eller kysste sönder domaren, BRA Allvin!!
Sättande: 10
Läggande: 9 Lägger sig nästan alltid lite långsamt o det har jag inte brytt mig om ännu.
Gå fint i koppel: 9 Han går lite halvt bakom mig när vi går "fotgående", o det har jag låtit vara så tills vidare eftersom vi haft så mkt motsatt problem med att han drar mig framåt när han är kopplad så det här känns helt okej tills vidare, attityd o position kommer vi lätt kunna jobba upp när vi koncentrerar oss på det. Däremot tror jag bestämt vi hade ett slakt fint leende koppel hela vägen 
Sitt - Stanna kvar: 10
Passivitet: 10 Tyst o stilla hela minuten, duktig liten Allvin!!!!
Inkallning: 10 Tjohooo! Stadga, explosiv start, spikrakt o snygg ingång, kan inte bli bättre 
Vi sprang av planen o lekbelönade rejält o han har sååån fin lek, på o av o guuud va jag är glad o stolt över den. Han klarade nu t o m att leka 100% koncentrerat med mig trots att det kom andra hundar o passerade precis förbi oss. Otroligt men underbart!!!
Totalt gav den lydnadsinsatsen i snitt med koefficienter o summering 9.70p av 10 möjliga och en vinst i Novislydnadsklassen som är den största klassen på DM. Härlig känsla var det verkligen!!! 
Sen var det dags för utställningsfinaler o DET var ju nervigt om något med tanke på att jag vet att vi borde tränat mer med andra hundar omkring oss. Valde att ta honom direkt från komposthagen o rakt in i ringen på "godismagnet" och sen försöka behålla hans koncentration o fokus HELA tiden, inte låta honom slappna av alls där inne o DET FUNKADE jättebra. Jag tycker t o m att vår insats i finalen var bättre än den individuella och det är STORT för oss!!

Vi var kvar när domaren hade plockat ut 5 hanar och hon placerade 3 av dem och vi fick springa ytterligare ett varv tillsammans med vetaranvinnarhanen o det varvet sprang vi inte bra, jag var inte riktigt med från början o det blev lite hackigt. Det får jag ta på mig eftersom jag inte var tillräckligt fokuserad själv.
Allvin placerade sig som 2:a bakom den jättefina vetaranhanen o jag är sååå GLAD o NÖJD med vår insats i ringen. Det gick långt över förväntan med tanke på att vi inte fixat tillräckligt med träningstillfällen innan. GLAD o STOLT MATTE o som vanligt SNYGG HUND 
Vilken dag och vilka fina resultat och tänk, ändå är det inte de som är den största vinsten idag, det är nämligen att vår "Skäll-Gurka" satt o låg nästan helt tyst nästan hela dagen i komposthagen i tältet. DET är STORT för oss, ojojoj!!!!! LYCKLIG MATTE o om möjligt nästan ännu LYCKLIGARE HUSSE 


Extra skoj var det också att vi fick chans att träffa brorsan Ozzy både fredag kväll när vi förberedde för tävlingen och på lördagen. Ozzy var där hela helgen o sov i husvagn med matte Lena o husse Robert o syrran Dolly. Han verkar ganska lik Allvin i sättet men i utseende är de rätt olika varandra o det är så otroligt skoj att träffas o jämföra både likheter o skillnader med kullsyskonen.

Ozzy var också duktig på lydnaden o bara lite busig när kopplet åkte av, alltså precis det jag var lite orolig för med Allvin. På utställningen skötte han sig också fint o fick dessutom publiken att tjoa av förtjusning när han på "spring fram o tillbaka" gjorde några riktiga höjdhopp (som jag tipsade Lena om att hon absolut måste sätta kommando på för det är jordens coolaste Freestyletrick) 
Härliga goa fina brorsan som verkar trivas utmärkt i sin nya familj också.

Ett mycket lyckat DM för oss även om det blev en kortversion i år,
kanske kan vi köra alla delar nästa år, den som tränar får se 
2013-09-07 21:43 | Allvin, Apportering, Lydnad, Tävling, Utställning