Efter 20 år på ett av världens största IT företag och ett av världens högst rankade varumärken, IBM, har det blivit dags för mig att säga "Hej då". Inte alls ett lätt beslut men dock ett beslut som vuxit fram med tiden och när pusselbitarna ramlade på plats bestämde jag mig för att vara modig, ta steget och hoppa. Ut i verkligheten utanför, för att se vad den hade att erbjuda och lyckligtvis verkade den direkt öppna upp sig med nya möjligheter för mig.
Så nu slutar jag på detta stora internationella företag där jag "vuxit upp" och utvecklats under åren och tack vare de fantastiska uppdragen jag haft förmånen att få ta mig an. Jag lämnar mina 450 000 kollegor runt om i världen, mina mycket nära kollegor runt om i Norden, på Irland och i Ungern/Tjeckien och det gör jag med otroligt många fina och underbara minnen som alltid kommer finnas kvar. Kvar finns förstås också många av dessa personer i mitt liv eftersom vi med åren blivit mycket goda vänner även privat.
Det finns så många att tacka för så mycket och IBM har verkligen varit ett företag där jag älskat att arbeta och som jag känt en oerhörd stolthet över och inte minst där jag fått såna fantastiska chanser till utveckling och utmaning. Jag är glad att jag slutar med den fina känslan kvar inom mig.

Vad händer nu då?
Jo jag lämnar mina 450 underbara fantastiska medarbetare runt om i Norden och börjar i slutet av oktober på lokala "lilla" ja ok 8500 medarbetare då men i alla fall, Eskilstuna kommun med en liten nätt egen liten gruppering på ca 20 personer. Det kan låta enkelt men det förväntar jag mig då rakt inte. Det kommer bli såååå mycket nytt att förstå och sätta sig in, att lära mig hur en politiskt styrd verksamhet fungerar, lära känna en helt ny organisation och verksamhet, förstå ev skillnad på att arbeta för medborgarna i kommunen istället för kunderna och aktieägarna. Jag lämnar den tekniska IT världen och hoppas på att kunna ta med min kunskap och erfarenhet därifrån runt att bygga upp och strukturera verksamhet och organisation till en helt annan verksamhet, om än närbesläktad och inom ett av de områden som ligger mig varmast om hjärtat. Jag kommer jobba med "HR och Utveckling" och tanken är att fortsätta bygga upp denna relativt nya enhet och utveckla den affärsmässigt och konsultativt. Ett otroligt spännande och intressant uppdrag som jag riktigt ser fram emot att ta mig an.
Så många "tack o hej då" har det varit senaste tiden och det känns på ett sätt väldigt sorgligt men ändå fortfarande som rätt beslut för mig just nu. Många av mina kollegor kommer dock för alltid finnas i mina tankar både nu och då, tack vare fina minnen, saker de sagt o lärt mig eller utmaningar vi kämpat oss igenom tillsammans.
Vad jag också gjort, som förvånar både mig själv och andra, är att ge mig själv en månads ledig höstsemester mellan jobben. Jag som verkligen älskar hösten tyckte det passade så bra och att jag faktiskt var värd lite ledighet för att ladda om. Det är vad som kallas "ta hand om sig själv" tror jag!
2013-09-27 14:31 | Minnen, Semester